Z życia parafii

PODZIĘKOWANIA DLA NASZEJ PARAFII

CARITAS DIECEZJI LEGNICKIEJ

Legnica, 29.09.2010r.

 

Dla nas liczy się człowiek,

każdy człowiek, każda grupa ludzi

i wreszcie cała ludzkość”.

Benedykt XVI, Caritas in veritate, n.18

Przewielebny Ksiądz Prłat

Jan Gargasewicz

Parafia p.w. św. Michała Archanioła

ul. Cmentarna 8

58-170 Dobromierz

Przewielebny Księże Prałacie!

Caritas Diecezji Legnickiej dziękuje za wsparcie dla rolników dotkniętych powodzią w Porajowie w wysokości 5000 zł (słownie: pięć tysięcy złotych) oraz za przybory szkolne.

Dnia 7 i 8 sierpnia br. w wyniku lokalnej powodzi ucierpiało ponad 3000 rodzin (11 miejscowości zalanych i 30 podtopionych), w tym 4 kościoły, kaplica, cmentarze. Zginęły 4 osoby (w tym jeden strażak). Niestety wiele domów nie nadaje się do zamieszkania, wiele rodzin utraciło wszystko co miało, inni utracili miejsce pracy i utrzymania. Tak wiele dróg i mostów jest zniszczonych. Ludzie stracili nadzieję do życia! Duże straty są także u naszych sąsiadów w Czechach i Niemczech. Bogatynia (18 tys. mieszkańców) przez pewien czas była dosłownie odcięta od świata.

Wielkie nieszczęście i olbrzymia tragedia wywołała w całej Polsce, ale także za granicą, dużą akcję solidarności i wsparcia. Poszkodowani nie są sami! Caritas Diecezji Legnickiej poprzez wsparcie Caritas Polska i Caritas diecezjalnych od samego początku spieszy z pomocą doraźną. Wszyscy mamy tutaj wiele do zrobienia. Wiele jest dowodów wielkiej życzliwości! Do 20.08 br. nasza Caritas rozdała ponad 200 ton żywności, duże ilości wody, środków czystości, różnego sprzętu porządkowego. Od 25 sierpnia weszliśmy w drugi etap pomocy długofalowej dla powodzian. Poprzez Księży Proboszczów wg zebranych danych rozpoczęliśmy przygotowanie i zakup najpotrzebniejszych rzeczy. W pierwszej kolejności zakupujemy opał dla poszkodowanych, meble i sprzęt AGD (lodówki, kuchenki i pralki). I tak: 17 września przekazaliśmy dla powodzian 176 lodówek dla mieszkańców Bogatyni i okolic, a 21 września w Lwówku Śląskim rozdaliśmy: pralki – 64 sztuki, lodówki – 68 sztuk i kuchenki – 58 sztuk (razem 190 sztuk) dla mieszkańców parafii: Leśna, Sulików, Pielgrzymka, Zagrodno, Zbylutów, Nowa Wieś Grodziska, Wojciechów, Lubomierz. Dnia 24 września do dekanatu Bogatynia trafi 150 kuchenek elektryczno-gazowych. Do 1 października mamy jeszcze zamówione dla powodzian z naszej diecezji: 200 pralek, 20 lodówek, 96 wersalek, opał i meble kuchenne i pokojowe. Wierzymy, że ta pomoc jest bardzo potrzebna i pewnie na tym się nie skończy, bo wrażliwość i zaangażowanie społeczeństwa jest duże, a potrzeby poszkodowanych jeszcze większe.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za życzliwość i zaufanie. Zapewniamy, że wszystkie środki zostaną wykorzystane zgodnie z wolą Ofiarodawców!

Z zapewnieniem o modlitwie za wszystkich darczyńców. „Bóg zapłać!”.

Ks. dr Czesław Włodarczyk

DYREKTOR