Z życia parafii

Prawdziwie nie ma Go tu, Wstał jak powiedział, ALLELUJA!

Uroczystą Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej o godzinie 19.00, w kościele Piotra i Pawła w Dobromierzu (a o godz. 17.00 w Jugowej i Szymanowie), rozpoczęło się Święte Triduum Paschalne.

Wielki Czwartek to szczególny dzień, bowiem tego dnia wspomina się ustanowienie sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Z racji tego podczas tej Mszy Świętej w szczególny sposób modliliśmy się za kapłanów posługujących w naszej parafii dziękując za ich dotychczasową posługę oraz za tych kapłanów, którzy wywodzą się z naszej parafii, a także tych którzy przed laty w niej pracowali a Bóg powołał ich już do wieczności.

Po zakończonej Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy, gdzie można było Go adorować do godz. 22.

Wielki Piątek to dzień kiedy nie sprawuje się Mszy Św. Przez cały dzień odbywa się adoracja Pana Jezusa w ciemnicy.

O godzinie 15.00 – godzinie śmieci Chrystusa, będącej godziną Miłosierdzia, odprawiana została Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Droga Krzyżowa w kościele św. Michała Archanioła.

Natomiast o godzinie 19.00 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła (a o godz. 17.00 w Jugowej i Szymanowie) odbyła się się liturgia wielkopiątkowa.

Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej składa się z trzech części: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża oraz Komunii Świętej. Na zakończenie liturgii wielkopiątkowej kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament do Bożego Grobu, gdzie do godziny 22.00 trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu.

W Wielką Sobotę od godzin porannych trwała Adoracja przy Bożym Grobie, w trakcie której można rozważać tajemnicę zbawczej śmierci Chrystusa. Od godz. 9 do godz. 12 odbywało się święcenie pokarmów we wszystkich miejscowościach naszej parafii.

Wigilię Paschalną, która stanowi szczyt liturgicznych obchodów Świat Wielkanocnych, rozpoczęliśmy o godz. 22 w Dobromierzu (a w Jugowej i Szymanowie o godz. 19). Sobotnia liturgia składa się z czterech głównych części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej oraz Liturgii Eucharystycznej. Te części się uzupełniają wzajemnie i tworzą liturgiczną całość. W centrum Liturgii są dwa sakramenty – Chrzest i Eucharystia.

Wigilię Paschalna zakończyła procesja rezurekcyjna, podczas której została ogłoszona radosna nowina o Zmartwychwstaniu Chrystusa:

Christus Resurrexit Alleluja!