Peregrynacja Figury św. Michała Archanioła

Michael – to znaczy Któż jak Bóg

W piątek (2. maja), po godz. 19:00 na ul. Tadeusza Kościuszki w Dobromierzu – tuż obok przychodzi – zaczęli gromadzić się ludzie, wozy OSP oraz radiowóz policyjny. Wszystko to było spowodowane oczekiwaniem na figurę św. Michała Archanioła, która po godz. 20:00 miała przybyć do Naszej Parafii.

Chwilę po godz. 19:30, Ksiądz Proboszcz Andrzej Walerowski, rozpoczął Nabożeństwo oczekiwania – poprowadził Różaniec. W tym czasie wozy strażackie, radiowóz policyjny oraz kilka samochodów wyjechało w drogę po samochód, którym przewożona była figura św. Michała Archanioła. Po odmówionym różańcu, zostały odśpiewane jeszcze pieśni Maryjne. A po godz. 20:00, gdy kończyło się odśpiewywanie Litanii Loretańskiej, w korowodzie jadących aut oraz wozów strażackich i samochodu policyjnego przybył samochód z figurą św. Michała Archanioła.

Po tym, jak figura została powitana przez zgromadzonych pieśnią do św. Michała Archanioła, a Ks. Proboszczowi została wręczona do niesienia korona św. Michała Archanioła, odbyła się procesja ulicami Dobromierza do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie uroczystą Mszę św. miał za chwilę odprawić Ks. Dziekan Dekanatu Świebodzice – Ks. Prałat dr Jan Gargasewicz. Procesji towarzyszył piękny śpiewa Kapeli Góralskiej „Janicki”, natomiast figurę przez całą drogę nieśli druhowie z OSP Dobromierz.

W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w pierwszej kolejności miało miejsce nałożenie przez Ks. Proboszcza korony św. Michałowi Archaniołowi, później naszego „gościa” powitały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu, przedstawiciele Parafii oraz Ks. Kanonik Andrzej Walerowski. Po powitaniu Księża poszli do zakrystii by przygotować się do Mszy świętej.

Kilka minut po godz. 20:30 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której jak już wcześniej zostało wspomniane przewodniczył Ks. Prałat dr Jan Gargasewicz, a wspólnie z nim przy ołtarzy stanęli także: Ks. Prałat senior Wenancjusz Róg, Ks. Proboszcz Andrzej Walerowski, Ks. Dariusz Szyra, Ks. Wikariusz Romuald Witwicki oraz Ks. Misjonarz z zakonu Michaelitów, który wygłosił homilię. W późniejszym czasie na Mszę św. dojechał także Ks. Marian Kopko – Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Po Mszy św. we wspólnej modlitwie, której towarzyszyły także śpiewy Kapeli „Janicki”, wszyscy udali się w procesji z figurą św. Michała Archanioła do kościoła św. Michała Archanioła, gdzie na zakończenie dnia został odśpiewany Apel Jasnogórski.