AktualnościZ życia parafii

WIELKI PIĄTEK – LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

 Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy proces, mękę i śmierć Pana Jezusa. W naszej parafii przeżywaliśmy Drogę Krzyżową o godzinie 15.00 w Dobromierzu oraz o godz. 16:30 w Szymanowie i Jugowej. Jednak główne uroczystości Wielkiego Piątku odbyły się o godzinie 17:00 w Szymanowie i Jugowej oraz o godzinie 19.00 w Dobromierzu.

Liturgię Męki Pańskiej rozpoczęła procesja, która zmierzała w kierunku prezbiterium w ciszy. Ks. Andrzej przed ołtarzem przez chwilę leżał krzyżem. Pierwsza część liturgii to czytania z Pisma Świętego, z których najważniejszym jest opis Męki Pańskiej. Następnie, po dłuższej i bardziej uroczystej niż zazwyczaj modlitwie powszechnej rozpoczęła się adoracja krzyża. Główny Celebrans kolejno odsłaniał ramiona krzyża i śpiewał: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Potem nastąpiło oddani czci krzyżowi i Komunia Święta – mimo, że tego dnia nie sprawuje się Eucharystii.

Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament przeniesiony został do ołtarza adoracji zwanego „Grobem Pańskim”, na pamiątkę złożenia Ciała Jezusa w grobie.