Z życia parafii

Projekcja filmu „Cristiada”

Około 50 osób z naszej parafii uczestniczyło w minioną niedzielę w projekcji filmu „Cristiada”. Film ten opowiada o powstaniu meksykańskich katolików nazywanym Cristiadą (Krucjata) przeciwko ateistycznej tyranii masońskich władz Meksyku w latach 1926-1929. „Cristiada” przedstawia opartą na faktach historię ludzi, którzy decydują się na podjęcie największego ryzyka dla dobra swoich rodzin, wiary i przyszłości kraju. Fabuła przybliża skrywane przez lata prawdziwe wydarzenia Powstania Cristeros, czyli chrystusowców (od zawołania „Viva Cristo Reyl” – „Niech Żyje Chrystus Król!”).

Jedną z głównych postaci filmu jest José Luis Sánchez del Río. Został zamordowany w 1928 r. – miał niecałe 15 lat.

Był żołnierzem armii powstańczej w stanie Michoacán. Dostał się do niewoli podczas potyczki z wojskami rządowymi, gdy odstąpił swojego konia dowódcy, gen. Prudencio Mendozie. Został wtrącony do więzienia w rodzinnej miejscowości. Gdy nie chciał przejść na stronę rządową i zaprzeć się wiary, José poddano torturom -zdarto mu nożem skórę ze stóp i pędzono na piechotę na miejscowy cmentarz, gdzie został zabity. Nawet w ostatnich chwilach swojego życia chłopiec ten nie wyparł się Chrystusa tylko powiedział : „Niech żyje Chrystus Król”.

José Luis Sánchez del Río został beatyfikowany przez Benedykta XVI w 2005 r.

Ten film porusza umysły i serca, głosząc pochwałę wartości wynikających z wiary w Boga. Dlatego warto go obejrzeć i polecać każdemu.