Z życia parafii

Nasz mały jubileusz Koncertu Kolęd i Pastorałek

Już V Koncert Kolęd i Pastorałek za nami. Kolejny Nowy Rok w naszej parafii rozpoczął się od zgromadzenia kilkuset osób w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Dobromierzu. A to wszystko za sprawą ks. Proboszcza Andrzeja Walerowskiego, który już od 5 lat organizuje Koncerty Kolęd i Pastorałek i zaprasza gwiazdy Polskiej estrady. Była już Krystyna Giżowska, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Eleni, a w tym roku swoją obecnością zaszczyciła nas legenda polskiego rocka – Skaldowie !

Wspaniała atmosfera towarzyszyła prawie dwu godzinnemu występowi. Koncert zespołu został poprzedzony występem dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobromierzu, które swoim wykonaniem zaprezentowały kilka najsłynniejszych polskich kolęd. Ci mali artyści przez cały grudzień wraz z Panem Piotrem Maciejczukiem pracowali nad repertuarem oraz jego wykonaniem. Publiczność doceniła ich występ gromkimi brawami.

Misterium „Moje Betlejem” to wzruszająca podróż, która krok po kroku prowadzi nas przez noc Bożego Narodzenia. Dzięki wspaniałej aranżacji można osobiście doświadczyć tego, co gołym okiem jest przez wielu z nas niedostrzegalne. To także refleksja dotycząca aktualności tamtych wydarzeń we współczesnym świecie. Teksty utworów, które można było usłyszeć uczestnicząc w koncercie zostały napisane przez Leszka Aleksandra Moczulskiego, natomiast w muzykę ubrał je Jacek Zielińskie. Muzyka i śpiew były przeplatane komentarzem Jana Budziaszka, perkusisty zespołu.

Oczywiście koncert nie mógł się zakończyć tak po prostu, publiczność czekała na bis, a artyści wybrali na tę okazję utwór, który każdy doskonale zna „Z kopyta kulig rwie”.

Na małym jubileuszu nie mogło zabraknąć J.E. Ks. Biskupa Ignacego Deca, który już po raz piąty uczestniczył w dobromierskim koncercie Kolęd i Pastorałek. Swoją obecnością zaszczycił także prezydent Wałbrzycha – Roman Szełemej.

Na zakończenie spotkanie proboszcz parafii ks. Andrzej Walerowski podziękował artystom za piękne kolędy oraz świadectwo ich wiary. Przypomniał także o tym, że jest to już mini jubileusz, bo piąty koncert, który udało mu się zorganizować. Dziękował Ks. Biskupowi Ignacemu, który od początku towarzyszy noworocznym dobromierskim koncertom w kościele. Nie było by tych koncertów bez ludzi, tak więc podziękowania również dotarły do wszystkich osób zgromadzonych w kościele, za to, że pomimo zimna się zgromadzili, namówili swoich bliskich i znajomych do tego, żeby wspólnie wysłuchać Misterium „Moje Betlejem”.

Do tych podziękowań, które wypowiedział wcześniej ks. Proboszcz dołączył się także Wójt Gminy – Jerzy Ulbin. On w swojej wypowiedzi przypomniał wszystkim, jakie osiągnięcia w swojej muzycznej karierze zdobył zespół Skaldowie. Oraz wspomniał o tym, że w 2008 roku gościli oni już w Dobromierzu, tylko wtedy koncert odbywał się w rynku.

Biskup Ignacy Dec przed błogosławieństwem, które udzielił wszystkim zgromadzonym w kościele dziękował zespołowi Skaldowie za ich piękne wykonanie Misterium „Moje Betlejem”. Podkreślił, że cieszy się, iż może uczestniczyć w koncertach, które odbywają się w Parafii Dobromierz. Winszował wszystkim kilkakrotnie zdrowego Nowego Roku i udzielił błogosławieństwa.