Z życia parafii

Po górach, dolinach rozlega się głos…

W miesiącu maju, kiedy  przyroda budzi się do życia, w miesiącu szczególnym -Maryjnym, kiedy tak  pięknie rozkwitają majowe łąki i pola, w miesiącu majowym, rozpościera swój cudowny urok  nad dobromierską osadą, wśród malowniczych żółtozłocistych i zacisznych stepów  i odległych pól i lasów,  zdobionych w swe majowe kolory wiosny, zgodnej z liturgicznym kalendarzem jej maryjnych obchodów, wśród przepięknych lasów i rozciągłego rozlewiska srebrnobłękitnej toni,  urokliwych pagórków dobromierskiego grodu i malowniczych okolic,  nasza dobromierska Parafia rozpoczęła swe doroczne obchody Nabożeństwa ku czci Matki Boskiej z Fatimy.

Uroczystej Eucharystii inaugurującej pierwsze tegoroczne spotkanie z Matką Boską, przy jej Cudownej Figurze z Fatimy, przewodniczył Ks. Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Jego Magnificencja Ks. Prof. Dr hab. Waldemar Irek, który przybył do naszej Parafii na zaproszenie Proboszcza ks. Prałata Jana Gargasewicza.

W homilii Ks. Rektor przypomniał  wiernym o orędziu Matki Boskiej: o trojgu portugalskich dzieciach z Fatimy, mających swój początek w 1917: Francisce i Jacintcie Marto oraz Lúcii Santos. Mówił także, że treść objawień została oficjalnie uznana przez Kościół katolicki w 1930. Począwszy od 13 maja do 13 października 1917 roku, dzieci z Fatimy miały być świadkami objawień Matki Bożej Fatimskiej, podczas których zostały im przekazane trzy tajemnice fatimskie. W swojej homilii Ks. Rektor wspomniał  także, iż trójka dzieci została zastraszona przez władze świeckie Portugalii, aresztowana i poddana presji, mimo to nie zaprzeczyła objawieniom. Franciszek i Hiacynta zmarli niedługo po doznaniu objawień. Ks. Rektor dodał także, iż Jan Paweł II beatyfikował oboje 13 maja 2000. Łucja wstąpiła do karmelitanek bosych, zmarła w 2005 r. Benedykt XVI wydał zgodę na odstąpienie od oczekiwania 5 lat od śmierci do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Ks. Rektor w swojej homilii nawiązał także do czasów współczesnych. Mówił o potrzebie życia chrześcijańskiego i życia zgodnego z Ewangelią Jezusa Chrystusa. „Chrześcijanin to człowiek żyjący i ma żyć w świetle i upodobań Jezusowej Ewangelii i życia zgodnego z jej treścią” – akcentował Ks. Rektor.

Na Eucharystii był obecny również Prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu Ks. Dr hab. Andrzej Tomko, który był koncelebransem Maryjnej Uroczystości.

W Cudownym Orędziu Matki Boskiej z Fatimy, objawiającej się dzieciom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi Ks. Rektor mówił  także o życiu Sługi Bożego Jana Pawła II, tak ściśle związanego z Tajemnicą Matki Boskiej z Fatimy , którą trzeba „nam razem zgłębiać i poznawać. Ta Tajemnica, która tkwi w Bogu jest ukryta, mówi nam ona o życiu, o tym życiu, które z Boga się poczęło i z Jego głębi wypływa” – dodawał Ks. Rektor.

Na zakończenie Uroczystej Eucharystii odbyła się uroczysta procesja fatimska po Dobromierzu z poniesieniem figury Matki Boskiej przez wszystkie stany, mianowicie: Róże Różańcowe, rolników, rodzice dzieci Pierwszokomunijnych.

Niech Matka Boska – Pani z Fatimy wyprasza liczne łaski Wszystkim Jej czcicielom!!!