Z życia parafii

Nabożeństwo Fatimskie 13.10.2011 r.

W czwartek, 13 października odbyło się ostatnie Nabożeństwo Fatimskie w tym roku. Mszy Świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Gabriel Mularz. Wraz z nim celebrowali ją ks. prałat Wenancjusz Róg i ks. proboszcz Andrzej Walerowski.

W swojej homilii ks. Gabriel rozważał modlitwę „Zdrowaś Maryjo”. Opowiadał o tym, że w tej modlitwie pozdrawiamy Maryję: „ludzkie serce pozdrawia serce Najświętrzej Maryi Panny”.

Modlitwa Zdrowaś Maryjo składa się z trzech części. Pierwsza z nich to Pozdrowienie Archanioła:

„Zdrowaś Maryjo – bądź pozdrowiona Maryjo. Trzeba uważać, żeby tego słowa nie wypowiadały wyłącznie nasze usta, bo to słowo powinno wypowiadać nasze serce. Gdy te słowa będą przez nas wypowiadane sercem, wtedy nasze życie się zmieni. ”

„Pełna Łaski – w tych słowach została wyrażona opinia o sercu Maryi. My natomiast rodzimy się z pustym sercem. Z sercem, które później zostaje wypełnione grzechami. Nie jest ono pełne łaski, jak serce Maryi. Te słowa są dla nas słowami do refleksji, powinniśmy się zastanowić nad tym co gromadzimy w naszym sercu, ile nam brakuje do miłości Boga i bliźniego. Tylko serce pełnie łaski, serce przepelnione Bożą miłością będzie zbawione.”

„Pan z Tobą – wypowiedział to wysłannik z Nieba do Maryi, tuż przed przekazaniem jej wiadomości od Boga. Pamiętajmy o tym, że wśród istot ziemskich tylko człowiek został stworzony na obraz Boga. Każdy z nas powinien prez życie sakramentalne doskonalić siebie na podobieństwo Boga. Maryja była człowiekiem wielkiej modlitwy.”

Następnie z pozdrowienia św. Elżbiety:

„Błogosławionaś Ty między niewiastami, błogosławiony Owoc Twojego żywota – św. Elżbieta dobrze wiedziała o tym, że Maryja jest ideałem człowieka, który kocha Boga i poświęca się Jemu całym swoim sercem. Św. Elżbieta w osobie Maryi dostrzega wielką godność człowieka i kobiety, to ona jako pierwsza chyli głowę przed Matką Boga, a my razem ze św. Elżbietą oddajemy cześć Naszej Ukochanej Matce.”

Oraz z prośby, którą kierujemy do Matki Najświętszej:

„Módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę naszej śmierci – jest tu mowa o dwóch momentach naszego życia. W pierwszej z nich prosimy tu Matkę Boską, aby pomogła nam odpowiadać na Boże zaproszenie i wspomogła nas swoją modlitwą w przyjęciu łaski Bożej. Dla każdego z nas przeznaczona jest inna łask. Natomiast prawdziwa pobożność polega na tym by dobrze wykorzystać chwilę obecną. Bogu chodzi o to, co jest tu i teraz. A nie o to, co było czy o to, co będzie. Drugim momentem ważnym jest chwila naszej śmierci. Wtedy to jest decydująca chwila, czy podejmiemy współpracę z Panem Bogiem. I czy dobrze wykorzystaliśmy łaskę od Naszego Ojca.”

Procesję różańcową z kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła do kościoła pw. św. Michała Archanioła poprowadził ks. proboszcz Andrzej Walerowski. Cząstki różańca świętego odmawiały Matki Różańcowe, natomiast Figurę Matki Bożej ponieśli strażacy z OSP Dobromierz.

Serdeczne słowa „Bóg Zapłać” kierujemy do mieszkańców Dobromierza, którzy pięknie przystroili figurkę Matki Bożej.

Dziękujemy za tak liczne przybycie i już dziś zapraszamy wszystkich naszych parafian oraz osoby z poza parafii na Nabożeństwo Fatimskiej, które odbędzie się 13 maja 2012 roku, o godz. 18:00.