AktualnościZ życia parafii

Koncert dla pokoju Ukrainy

9 kwietnia w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Dobromierzu odbył się koncert charytatywny o pokój dla Ukrainy.

Polski Teatr Historii przyjechał do Dobromierza na zaproszenie naszego ks. Proboszcza Andrzeja Walerowskiego, który jako Parafia Dobromierz wspólnie z Gminą Dobromierz zorganizował to wydarzenie. 

To już nie pierwszy raz gdy Teatr że Śląskiego Mikołowa zawitał w Dobromierzu. Tym razem było to zupełnie inne wydarzenie. Aktorzy Polskiego Teatru Historii przygotowali specjalny blok muzyczny, który w okresie Wielkiego Postu został podzielony na trzy części : post, modlitwa, jałmużna. Utwory, które przygotowali artyści były w pełni przemyślane i dobrane tak aby dać ludziom możliwość refleksji dotyczącej tego co dzieje się obecnie za granicą u naszych sąsiadów. Piosenki przeplatane były rozmyślaniami, rozważaniami aktorów, które mówiły nie tylko o wojnie na Ukrainie ale także o Bogu i tym, że zbliżające się Święta Zmartwychwstania Pańskiego są najważniejsze.

Wśród utworów, które zostały zaprezentowane były m.in. ” Dziwny jest ten Świat ” Czesława Niemena oraz „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty. Artyści zaprezentowali także utwory ze swoich spektakli m.in.”Popiełuszko – wolność jest w nas „, z którymi kilka lat temu gościli w Dobromierzu.

W trakcie koncertu odsłuchano hymnu Ukrainy i pomodlono się modlitwą siedmiu próśb o pokój na Ukrainie i w świecie, czyli modlitwa Ojcze nasz.

Na zakończenie koncertu zaproszono wszystkich do materialnego wsparcia naszych braci z Ukrainy, którzy zamieszkują na terenie Gminy Dobromierz a jest to w chwili obecnej ponad 120 osób. Ci ludzie dzięki dobrej woli osób z naszej Gminy znaleźli nie tylko tzw. kąt do zamieszkania ale także większość z nich znalazła pracę u lokalnych przedsiębiorców. 

Na koniec podziękowania do artystów oraz widzów skierował ks. Proboszcz, a wójt Gminy Dobromierz razem z prezydentem Wałbrzycha w kilku słowach opowiedzieli o pomocy jaką samorządy udzielają uchodzącą z Ukrainy.