Wizyta Kardynała Bartone

Jak prawidłowo powinna wisieć flaga papieska?

W związku z wątpliwościami jak wieszać flagę papieską (jedne firmy produkują flagi papieskie z kolorem żółtym na górze, inne na dole) przyjęliśmy w Dobromierzu jednolity system. Flagi wywieszamy z żółtym kolorem na górze, biały na dole. Przy okazji zamieszczamy poniżej artykuł, w którym problem ten omawiają fachowcy.

„Na placu Mickiewicza flaga kościelna wisi w taki sposób, że kolor żółty jest na górze, a biały na dole. Na balkonach poznańskich mieszkań jest różnie, najczęściej odwrotnie. – Jak jest prawidłowo? – zastanawiają się Czytelnicy

Żółto-białe fagi i nasze narodowe biało-czerwone powiewają na balkonach mieszkań poznaniaków. Ludzie wywieszają je. Niektórzy mają jednak dylemat: Jak powinna wisieć prawidłowo? – Na ulicach obserwuję kompletny miszmasz, jeśli chodzi o sposób wywieszania żółto-białych flag papieskich. Na większości balkonów jest to flaga pozioma, zawieszona tak, że biały kolor jest do góry. Przecież flaga papieska jest żółto-biała, więc żółty powinien być na górze – zwrócił uwagę nasz Czytelnik. Czy ma rację?

Znawcy tematu różnią się w opiniach. Tadeusz Jeziorowski, członek Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i kustosz Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu wyjaśnia, że to, co najczęściej wisi na balkonach, to nie jest oficjalna flaga watykańska. – Są dwie wersje flagi, różniące się układem i proporcjami. Oficjalna flaga Państwa Watykańskiego jest podzielona pionowo i z herbem papieskim. Ale jest jeszcze druga – biało-żółta, nieoficjalna, najczęściej wywieszana. Tej nikt dokładnie nie zdefiniował. Ona powinna wisieć w taki sposób, jak flaga narodowa, czyli biały kolor do góry, żółty na dole. Tak się po prostu robi od lat – wyjaśnia.

Z kolei Nuncjatura Apostolska w Warszawie po odpowiedź odsyła na oficjalną stronę Watykanu. – Tam jest pokazana jedyna oficjalna flaga, czyli z herbem papieskim, podzielona pionowo tak, że żółty kolor jest przy drzewcu. Jeśliby ją obrócić, to żółty kolor znajdzie się u góry. – Ale to chyba nie jest najistotniejsze, jak ona będzie wisiała – podsumowuje anonimowo przedstawiciel nuncjatury.”

 

Źródło:

Lidia Majdecka

na http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36037,2639456.html