Z życia parafii

Dziękczynienie za zebrane plony

„Błogosławiony jesteś, Panie, Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, który tobie ofiarujemy, aby stał się dla nas chlebem życia”.

27 sierpnia odbyło się w Szymanowie gminne dziękczynienie za zebrane plony. Uroczystość rozpoczęto Mszą świętą dziękczynną, którą sprawował Ordynariusz Diecezji Świdnickiej –  J.E. ks. Biskup Ignacy Dec, a wspólnie z nim koncelebrowali ją: ks. proboszcz Andrzej Walerowski, ks. Sylwester Kawa – proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Roztoce, ks. dziekan Józef Siemasz – proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Świebodzicach oraz ks. Dariusz Szyra – pallotyn wywodzący się z naszej parafii.

Tradycyjnie ks. Biskup wraz z wójtem gminy Jerzym Ulbinem przed rozpoczęciem Eucharystii odebrali od starostów chleb upieczony z tegorocznego ziarna. Wójt odbierając bochen chleba obiecał, że jego podział, będący symbolicznym dzieleniem gminnych finansów, będzie sprawiedliwy. Następnie pod ołtarz polowy w barwnym korowodzie zostały przyniesione przez delegacje z wszystkich miejscowości gminy Dobromierz wieńce dożynkowe.

W homilii wygłoszonej do zgromadzonych Biskup Ignacy Dec mówił, że ziemia jest naszą matką karmicielką. Ona nie tylko dostarcza nam pokarmu, ale domaga się wkładu naszej pracy, gdyż jest pierwszym warsztatem pracy dla tych, którzy produkują żywność, jak również dla tych, którzy wydobywają z niej zasoby bogactw naturalnych. Ziemia dla każdego z nas jest bardzo ważna, nie tylko dla rolników, którzy ją uprawiają, ale dla każdego. Dlaczego? Bo wszystko pochodzi z ziemi. Ziemniaki pochodzą z ziemi, chleb pochodzi z ziemi, warzywa pochodzą z ziemi, owoce pochodzą z ziemi – ziemia jest podstawą wszystkiego. Ordynariusz Świdnicki podkreślał, że ważna jest troska o ziemię i o rolnictwo. I to właśnie ziemię trzeba otaczać szczególną miłością. Biskup wspomniał także o swoim dzieciństwie, o tym, że pochodzi z rodziny rolniczej. Wie ile pracy trzeba włożyć by ziemia wydała owoc. Mówił także o tym, że dawniej nie było maszyn i wszystko trzeba było robić rękami albo z pomocą zaprzęgów konnych. Dając przykład ze swojego rodzinnego domu nawoływał rolników do tego aby się nie poddawali i dbali o ziemię.

Po homilii Ks. Biskup Ignacy poświęcił przyniesione wieńce. Następnie nastąpiła modlitwa wiernych i procesja z darami, którą przygotowali mieszkańcy Szymanowa.

Coroczną tradycją Gminnego Święta Plonów jest prezentacja wieńców, stanowiących nie tylko formę dziękczynienia za urodzaj, ale i będących dziełami sztuki ludowej. W tym roku sołectwa z naszej gminy zaprezentowały owoce często misternej i żmudnej pracy związanej z ich wyplataniem. Przeważający wśród nich  motyw religijny świadczy, że rolnicy wciąż dużą wagę przywiązują do tradycji swych ojców.

Po Mszy św. do zgromadzonych na dożynkach osób przemówił wójt Jerzy Ulbin, następnie rozpoczęły się występy zespołów folklorystycznych m.in. Czerwone Róże i Dobromierzanie, kabaretu, gwiazdy wieczoru zespołu „Milano”. Odbył się także blok artystyczno-sportowy, zumba, pokaz karate i wiele, wiele innych atrakcji. Można było także skorzystać z bezpłatnych badań: osteoporoza, ciśnienie, poziom cukru, cholesterol oraz konsultacji lekarskiej, które zapewniało Caritas Diecezji Świdnickiej.