Z życia parafii

Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi ludziom dobrej woli

Z całego serca dziękuję Panu Bogu za możliwość posługiwania w Parafii św. Michała Archanioła w Dobromierzu. Czas pracy kapłańskiej wśród Was, Drodzy Parafianie, był piękniejszym okresem w moim życiu. Wspólna modlitwa, świąteczna i codzienna Eucharystia, a przede wszystkim wielkie wydarzenia duszpasterskie na stałe wpisały się w moją pamięć i serce.

We wszystkich tych poczynaniach Matka Najświętsza była naszą Mistrzynią i Przewodniczką. To dla Niej, 13 października 1997 roku zainaugurowaliśmy nabożeństwo fatimskie. Tę naszą statuę poświęcił J. Em. Ks. Kardynał Tarcisio Bertone – Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej.

Wielką radością było poświęcenie Krzyża Jubileuszowego na Dobromierskim Wzgórzu, czego dokonał J. E. Tadeusz Rybak, pierwszy biskup Diecezji Legnickiej dnia 12 października 2000 r.

W następnym roku cieszyliśmy się z Dolnośląskich i Wojewódzkich Dożynek Diecezji Legnickiej, które miały miejsce w naszej Parafii.

Z myślą o potrzebujących zaczęliśmy tworzyć Centrum Miłosierdzia Bożego, które poprzez stołówkę, hotel, sale konferencyjne zostało zainaugurowane 17 kwietnia 2004 roku. Ten Dom Miłosierdzia Bożego służy nie tylko Parafii, ale wielu, wielu osobom.

W maju 2004 roku odbywał się u nas III Turniej Mistrzostw Polski pod nazwą: „Niepełnosprawni w piłce siatkowej na stojąco”.

Najdonioślejszym wydarzeniem byłą wizyta J. Em. Ks. Kardynała Tarcisio Bertone, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej i jego spotkanie z chorymi, niepełnosprawnymi i Służbą Zdrowia Dolnego Śląska w dniu 17 czerwca 2007 roku. W tej uroczystości wzięło udział ponad 4 tyś. osób.

Każdy kolejny rok pracy kapłańskiej przynosił nowe wyzwania, które wspólnie podejmowaliśmy. Dzisiaj trudno wyliczyć wszystko to, co z woli Bożej przyszło nam realizować. To zagadnienie w syntetyczny sposób próbuje omówić publikacja pt. „Boku i Człowiekowi. 700-lecie wspólnoty parafialnej Św. Michała Archanioła w Hohenfriedebergu – Dobromierzu.”

W obecnej chwili każdemu z Was składam serdeczne podziękowanie. Przede wszystkim dziękuję moim najbliższym współpracownikom, wikariuszom, członkom rady parafialnej, należących do wspólnoty różańcowej. Czcicielom Bożego Miłosierdzia oraz posługującym w kościołach i kaplicach. Jestem też wdzięczny zaangażowanym w Domu Miłosierdzia Ojca oraz tym, którzy z tym dziełem byli związani, czy też z niego korzystali.

Dziękuję lektorom, ministrantom, młodzieży i dzieciom za udział w nabożeństwach i różnorodne zaangażowanie w parafialnym duszpasterstwie. Dziękuję dyrekcji Szkoły oraz wszystkim jej pracownikom za troskę o rzetelne wychowanie młodego pokolenia.

Słowa wdzięczności kieruję także do czcigodnych Władz Dobromierza i Sołtysów poszczególnych wiosek. Na ich ręce składam podziękowania wszystkim, którzy w ramach swojej posługi na rzecz społeczeństwa przychodzili z pomocą naszej Parafii. Wielkie uznanie pragnę wyrazić dla Policji, Strażaków oraz Służby Zdrowia.

Wszystkim ofiarodawcom i ludziom dobrej woli dziękuję wspaniałomyślności i wielkie serce dla dzieł duszpasterskich i charytatywnych naszej Parafii. Bez ich pomocy nie wszystkie plany mogłyby zostać zrealizowane.

Wszystkich Parafian zawierzam Niepokalanej Wspomożycielce i ś. Michałowi Archaniołowi. Jestem przekonany, że ta Wspólnota Parafialna, mocą Ducha Świętego będzie się nieustannie rozwijać.

Z serca wszystkim błogosławię

Wasz Ksiądz Proboszcz