AktualnościZ życia parafii

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada bieżącego roku obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat dr Marek Korgul – wikariusz biskupi i dyr. wydziału katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej. Wspólnie z nim modlili się kapłani z naszej parafii: ks. proboszcz Andrzej, ks. prałat senior Wenancjusz oraz ks. Romuald.

Na początku Mszy św. ks. proboszcz Andrzej Walerowski powitał wszystkich przybyłych na Gminne uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości.

W swojej homilii ks. prałat dr Marek wspominał historię naszego narodu. Rozpoczął od przybliżenia faktów związanych z tym, co dziś świętujemy z wielką radością.

Główny celebrans postawił pytanie dotyczące przyczyny rozpadu Polski. Podkreślał, że te przyczyny dzieliły się na zewnętrzne oraz wewnętrzne. W tamtych czasach nasz naród posiadał słabość władzy królewskiej i prowadził otwarte konflikty ze szlachtą. Zasada liberum veto, która wówczas funkcjonowała w niektórych przypadkach była nadużywaniem prawa wolności. M.in. te wymienione czynniki spowodowały, że Polska zniknęła z map na 123 lata. Słynne jest powiedzenie, że historia lubi się powtarzać. W dzisiejszych czasach panuje zagrożenie dla przyszłości naszej Ojczyzny. Negowane są tradycje moralne, podważa się funkcjonowanie rodziny, panują niekończące się kłótnie w życiu społecznym. Coraz bardziej zapomina się o Bożym prawie i wskazaniach Ewangelii. Chrystus wskazuje drogę – nakazuje abyśmy byli miłosierni. Dziś także pasterze mówią o wartości Ojczyzny – podkreśla się bezcenny dar wolności, lecz wolności nie można posiadać – trzeba ją stale duchowo zdobywać. Obecnie pojmowana przez świat wolność nie jest prawdziwą wolnością, jest to wolność źle rozumiana. Dziś cieszymy się z setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwyciężyliśmy dzięki wierze i powrotom do wartości chrześcijańskich. Ojczyzna jest naszą Matką i to my musimy się o nią troszczyć.

Modlitwę podczas Eucharystii upiększał góralski zespół Janicki z Czarnego Boru, który po Mszy św. zaśpiewał jeszcze kilka pieśni podczas przemarszu z kościoła  na plac przed Urzędem Gminy Dobromierz, gdzie dokonano uroczystego odsłonięcia rzeźby upamiętniającej stulecie odzyskania niepodległości oraz aktu jej poświęcenia.

Natomiast o godzinie 15.00 rozpoczęła się akademia patriotyczna w hali sportowej w Dobromierzu. Program artystyczny przedstawili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu. Zostały także wręczone medale przyznane przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Oraz przybyli goście mogli wysłuchać wiązanki pieśni patriotycznych, któe wykonał Zespół Pieśni i Tańca ,,Wałbrzych”.

 

Zdjęcia w galerii.