Z życia parafii

Święty Antoni – wzór wielkiej świętości

W niedzielę, 14 czerwca, w kościele filialnym w Jugowej odbyła się uroczystość odpustowa ku czci św. Antoniego z Padwy. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Raczycki.

W swojej homilii ks. Andrzej przypomniał po krótce życiorys św. Antoniego. Opowiedział także o wielkich zdolnościach tego świętego, który m.in. mając fenomenalną pamięć, znał Biblię tak doskonale, że mówiono o nim: „Gdyby wszystkie święte Pisma uległy zniszczeniu, Antoni mógłby podyktować je sekretarzowi, aby w ten sposób zostały odtworzone”. Przypomniał także o pewnym cudzie, który się wydarzył – podczas gdy św. Antoni głosił kazanie o prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii pewien sceptyk pokpiwał sobie z niego, więc św. Antoni poprosił tego człowieka aby przyprowadził swoją mulicę na plac targowy. Święty przybył na miejsce niosąc Najświętszy Sakrament, a wtedy zwierzę porzuciło swoją wiązkę siana i skłoniło kolana przed Zbawicielem, widząc to mężczyzna nawrócił się. Ks. Andrzej opowiadając tą historię podreślił, że ten cud jest również dla nas przypomnieniem o rzeczywistej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. 

Po Mszy św. odbyła się procesja wokół Kościoła i zostało odśpiewane Te Deum.