Z życia parafii

Triduum Paschalne w naszej parafii

W Wielki Czwartek Kościół katolicki wspomina tajemnicę Eucharystii oraz ustanowienie sakramentu kapłaństwa. Mszą Św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się uroczyste obchody Triduum Paschalnego – tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa Chrystusa.

Wraz z całym Kościołem obchodziliśmy pamiątkę dnia, w którym Pan nasz Jezus Chrystus zasiadł wraz ze swymi uczniami do stołu, aby podczas ostatniej wieczerzy paschalnej w swoim ziemskim życiu ustanowić Sakrament swego Ciała i Krwi, jako Testament zostawiony dla nas.

W kościele Piotra i Pawła w Dobromierzu Msza święta rozpoczęła się o godz. 19:00, a przewodniczył jej ks. prałat senior Wenancjusz Róg. Wraz z nim koncelebrowali ją ks. proboszcz Andrzej Walerowski oraz ks. wikariusz Romuald Witwicki.

W Wielki Piątek, w dniu, w którym Jezus Chrystus wziął na swe ramiona krzyż i poniósł na nim śmierć dla naszego zbawienia nie sprawuje się Ofiary Eucharystycznej.

Najpierw słuchaliśmy Słowa Bożego i rozważaliśmy je, aby ożywić naszą wiarę w tę wielką Tajemnicę Miłości. Następnie zostaliśmy wezwani do uczczenia Krzyża, co było szczytowym momentem naszej Liturgii; oddaliśmy cześć Krzyżowi, na którym Syn Boży rozciągnął swe ręce, aby zgromadzić w jedno rozproszone dzieci Boże.

Liturgii w Dobromierzu przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Walerowski.

Wigilia Paschalna odprawiana w Noc Zmartwychwstania Chrystusa stanowi szczytowy moment zarówno Świąt Paschalnych, jak i obchodów całego Roku Liturgicznego. Msza święta składa się z czterech części:

Pierwszą z nich jest Liturgia Światła, w której gromadzimy się wokół świecy paschalnej, symbolizującej Chrystusa. Po Liturgii Światła następuje Liturgia Słowa – zasadniczy moment Wigilii. Trzecią częścią Wigilii jest Liturgia Chrzcielna. Wszyscy zgromadzeni trzymając w ręku zapalone świece odnowimy wtedy Przymierze, które zawarliśmy z Bogiem w sakramencie Chrztu świętego. Ostatnia, czwarta część Wigilii Paschalnej to Liturgia Eucharystyczna. My, lud Boży, zrodzony w źródle chrzcielnym, posilamy się przy stole, który Pan przygotował swojemu ludowi przez własną śmierć i zmartwychwstanie.

Uroczystą Eucharystię tego dnia sprawował ks. wikariusz Romuald Witwicki. Koncelebrowali ją wraz z nim ks. proboszcz Andrzej Walerowski oraz ks. prałat senior Wenancjusz Róg.

Po Mszy św. odbyła się uroczysta procesja rezurekcyjna z kościoła św. Piotra i Pawła do kościoła św. Michała Archanioła.