Peregrynacja Figury św. Michała Archanioła

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce

Podobnie do tego, co działo się w Szymanowie wszystko wyglądało w Jugowej. Przed godziną 12:00 wierni, którzy przybyli do kościoła, wraz z Księdzem Romualdem oraz ks. Dariuszem Szyra, zgromadzili się tuż przed bramą kościoła aby powitać figurę św. Michała Archanioła. Oczekując na przyjazd ów „gościa” na ustach wszystkich rozbrzmiewały się pieśni o św. Michale Archaniele. Gdy na horyzoncie pojawił się korowód aut, na którego czele jechał wóz strażacki, wszyscy zaczęli głośno śpiewać „Święty Michale, witamy Cię”.

Strażacy z OSP w Jugowej na swoich ramionach wprowadzili do kościoła figurę św. Michała Archanioła i postawili ją na specjalnie przygotowanym i udekorowanym dla niego miejscu. Figurkę w kościele św. Antoniego z Padwy przywitał ks. Romuald, a po powitaniu odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Dariusz Szyra, a wraz z nim celebrował ją ks. Robert Ryndak, który również wygłosił homilię.

W swoim kazaniu ks. Robert m.in tłumaczył wiernym, zgromadzonym w kościele, na czym polega przyjęcie Szkaplerza św. Michała Archanioła. Ludzie włączeni w życie Kościoła potrzebują w obecnych czasach szczególnej ochrony. Św. Michał Archanioł wódz wojska niebieskiego jest Tym, który pomaga nam w walce z mocami diabła. „Przyjmując Szkaplerz Św. Michała Archanioła można uzyskać nie tylko jego ochronę. „Celem przyjęcia Szkaplerza jest oddawanie czci św. Michałowi Archaniołowi, aby za jego szczególną pomocą uzyskać: Wolność, obronę i rozwój Kościoła Świętego; Łaskę dobrej spowiedzi dla siebie i innych, siłę w walce z nałogami i wadami, obronę przed herezjami, błędami i fałszywymi naukami; ustanie przekleństw, bluźnierstw i zgorszeń oraz nawrócenie wszystkich grzeszników; Ducha łagodności i pokory serca oraz wzrost wiary, nadziei i miłości; Utwierdzenie Królestwa Bożego w świecie przez potężne orędownictwo Matki Bożej Królowej Aniołów i świętych Aniołów; Wybawienie dusz z czyśćca przez modlitwę i uzyskiwanie odpustów; Łaskę dobrej i świątobliwej śmierci” – stanowi punkt 2 Statut Szkaplerza. Osoba przyjmująca szkaplerz św. Michała Archanioła zobowiązuje się do codziennego odmawiania modlitwy ułożonej przez papieża Leona XIII, zwanej „Małym egzorcyzmem”

Następnie po zakończonej Mszy św. można było nabyć u księży Michaelitów pamiątki z peregrynacji oraz Szkaplerze św. Michała Archanioła, o których m.in była mowa w kazaniu. Ks. Romuald wspólnie z wiernymi odśpiewał też godzinki do św. Michała Archanioła, a po nich Matki Różańcowe prowadziły adorację, która składała się z Różańca z rozważaniami anielskimi oraz z modlitwami do św. Michała Archanioła. Przed godziną 15:00 nastąpiło poświęcenie Szkaplerzy oraz uroczyste ich nałożenie. O godz. 15:00 figura św. Michała Archanioła została pod eskortą kilkunastu aut przewieziona do kościoła parafialnego w Dobromierzu.