Z życia parafii

Odpust parafialny

29 września przeżywaliśmy w naszej parafii odpust ku czci św. Michała Archanioła. Uroczystej Sumie odpustowej, na którą przybyło wielu zaproszonych kapłanów, gości oraz parafian, przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. prałat dr Krzysztof Moszumański, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu.

W swoim kazaniu ks. prałat dr Krzysztof mówił o tym, że odpust parafialny inaczej można określić imieninami parafii. Tłumaczył też, że św. Michał Archanioł jest patronem specyficznym, gdyż zwykle świętymi patronami są ludzie święci, a on jest Aniołem, czyli duchem czystym należącym do grona Archaniołów.

Warto wspomnieć, że imię Michał oznacza „Któż jak Bóg”. Ks. prałat opowiadał również o św. Michale i o tym, jaką rolę pełni w gronie świętych.

Swoją homilię ks. Krzysztof zakończył słowami, które kiedyś kapłani wypowiadali na zakończenie Mszy Świętej: „Święty Michale Archaniele, broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg  poskromi, pokornie błagamy, a Ty Księże Zastępów niebieskich mocą Bożą strąć do piekła szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie. Amen”.

Przypominamy, że w tym dniu była okazja do uzyskania odpustu zupełnego. „Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych. Odpust jest cząstkowy albo zupełny zależnie od tego, czy od kary doczesnej należnej za grzechy uwalnia w części czy w całości…” Każdy wierny może uzyskać odpust dla siebie, ale również może ofiarować odpust za zmarłych.

Uroczystość zakończyła się litanią do św. Michała Archanioła.

Tuż po Mszy Świętej ks. Gabriel z racji swoich imienin częstował wszystkich zgromadzonych w kościele cukierkami. Parafianie również mieli dla niego niespodziankę w postaci życzeń, kwiatów i prezentu.