Z życia parafii

Niedziela Palmowa 2016

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna Wielki Tydzień w Kościele katolickim. Od 1986 roku – zgodnie z wolą Jana Pawła II – w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

Święcenie palm to najważniejsza uroczystość Niedzieli Palmowej. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii Kościoła katolickiego w XI wieku. Według tradycji katolickiej w dniu tym wierni przynoszą do kościołów palmy wielkanocne tradycyjne przygotowywane z gałązek wierzby – symbolizującej zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy.

W naszej parafii, zgodnie już z kilkuletnią tradycją, o godz. 12:00 wyruszyła procesja z palmami z kościoła św. Michała Archanioła do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Tradycyjnie także został ogłoszony konkurs na największą i najpiękniejszą palmę – w tym roku udział w konkursie wzięły cztery palmy: palma przygotowana przez mieszkańców DPS Jaskulin, mieszkańców Szymanowa, OSP Dobromierz oraz sołectwo Dobromierz.