Z życia parafii

„Któż jak Bóg!” Twoje imię „Michael”, niech ucieka duszy wróg

W niedzielę, 25 września, w naszej parafii  przeżywaliśmy Odpust parafialny ku czci naszego patrona św. Michała Archanioła. O godz. 15:00 Sumę Odpustową odprawił J.E. Ks. Biskup Ignacy Dec.

Eucharystię Ordynariusz Świdnicki rozpoczął od życzeń dla wszystkich parafian. Podkreślając, że odpust parafialny jest świętem każdego mieszkańca parafii: Wspomnienie liturgiczne patrona parafii, w waszym przypadku św. Michała Archanioła to inaczej imieniny parafii, święto każdego i każdej z was. Z tej okazji składam całej wspólnocie parafialnej z Dobromierza najlepsze życzenia” – mówił ks. Biskup.

Homilię Biskup Świdnicki podzielił na trzy części. W pierwszej części nawiązywał do znaczenia imiona Michał – to imię, które znamy z Biblii, Biblii napisanej w języku hebrajskim, gdzie polskie Michał a hebrajskie Mika-el znaczy: „Któż jak Bóg?” I to jest ta pierwsza sprawa – czy my naprawdę wierzymy, że Bóg jest najważniejszy na świecie? Wskazał także, że tłumaczenie słowa Michał znajduje się także w witrażu po lewej stronie ołtarza wraz z wizerunkiem św. Michała Archanioła.  W kolejnej części nawiązał do wali św. Michała Archanioła ze złem. W księdze Apokalipsy możemy przeczytać, że nastapiła walka w niebie. Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem, czyli diabłem. Diabel przegrał. A św. Michał przez wieki kojarzony jest z symbolem walki. To on walczy ze złem. Tradycja jest ta żywa nie tylko w obrazach ale i literaturze, kiedy bowiem pisze się chrześcijańskie książki o szatanie, satanizmie często na wstępie podana jest modlitwa do św. Michała. Trzecia sprawa to sprawa aniołów. Może warto by odmawiać codziennie: „Aniele Boży, Stróżu mój”. Może warto by popatrzeć czasem na obraz, na którym anioł pilnuje, by dzieci przeszły przez kładkę bezpiecznie. Może warto by zacząć wierzyć na nowo, że skoro anioł jest dla ludzi, to i dla mnie. A jak będzie wiara, to i przyjdzie ich pomoc.

Na zakończenie Mszy św. wszyscy wspólnie odmówili modlitwę do świętego Michała Archanioła: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.”

Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie wyremontowanych kapliczek wokół kościoła św. Michała Archanioła.

Składamy słowa serdecze „Bóg zapłać” za przygotowanie kościoła i placu wokół kościoła na uroczystość odpustową następującym osobom: Broszczak Zofia, Broszczak Tadeusz, Tarka Wanda, Dorota Bierowiec, Filip Tarka, Bartek Abramowicz, Kmieć Ludwika, Wysoczańska Danuta, Story Andrzej, Kurek Jan, Buczak Ryszard, Grzegorz Żołądek, Jerzy Werczyński, Baczmańska Bogumiła, Maria Błach, Paweł Tarka. W szczególny sposób słowa wdzięczności należą się panu Andrzejowi Walkiewicz za odnowienie kaplic wokół kościoła, pani Agnieszce Zalejskiej z Ząbkowic Śl. za namalowanie obrazów, Ryszardowi Kargol za przygotowanie ram, Tadeuszowi Broszczakowi za okucia metalowe i wielki podziękowanie dla Członkiń Żywego Różańca z Dobromierza za ufundowanie obrazów i materiałów potrzebnych do odnowienia kaplic. Podziękowania należą się też panom za wykonanie odkrywki przy kościele: Jan Kurek, Krzysztof Wiązek, Andrzej Story, Ryszard Buczak, Jerzy Werczyński.